Åhus - Täppet

Suveränt fritidsboende på Täppet i Åhus!

Västra Myggvägen 3 29633 Åhus

Upplåtelse
Äganderätt
Objektstyp
Fritidshus, 1-plan
Boarea
70 m²
Tomtarea
1 549 m²
Antal rum
3

(varav 1 sovrum)
Pris
3 195 000 kr

Välkommen till detta trevliga fritidshus på Västra Myggvägen 3, beläget på Täppet i Åhus!
Här kan du njuta av ditt alldeles egna fritidsboende, endast 1,5 km från havet. Stugan byggdes 1930 och har blivit tillbyggd i omgångar. En modern tillbyggnad gjordes 2018 och stugan är idag totalt 70 kvm. Invändiga ytskikt har nyligen blivit uppfräschade, med bland annat målade väggar, målade köksluckor med nya handtag och nytt golv i köket. Utöver stugan finns även en liten gäststuga med sovplats för övernattande gäster. Här finns flera sköna uteplatser, både stenlagd och trädäck. Fastigheten består av en rymlig naturtomt om hela 1549 kvm.

Detta är ett perfekt sommarboende, med närhet till både hav och natur.
Det finns även möjlighet att utöka boendets yta, för den som önskar ett större fritidsboende alternativt permanentboende. Detaljplanen tillåter en byggnadsarea på upp till 20% av fastighetsarean, dock högst 250 kvm. Mer info om detaljplanen finns på Kristianstads kommuns hemsida, alternativt kontakta Medborgarcenter på 044-13 50 00.

Huset säljs besiktigat och försäkrat mot s.k. ”dolda fel” genom Anticimex Kristianstad.

Fastighetsbeteckning
KRISTIANSTAD ÅHUS 48:164
Pris
3 195 000 kr
Pristyp
Högstbjudande
Antal rum
3

(varav 1 sovrum)
Boarea
70 m²
Tomtarea
1 549 m²
Boareabeskrivning
*Kontrollmätning ej gjord.
Taxeringsvärde byggnad
857 000 kr
Taxeringsvärde mark
1 180 000 kr
Totalt taxeringsvärde
2 037 000 kr
Typ
Fritidshus, 1-plan

Hall (nya delen)

Laminatgolv och målad vägg.

Vardagsrum/matplats (nya delen)

Laminatgolv och målad vägg samt tapet. Skjutdörr i glas med utgång till trädäck samt stort fönsterparti.

Sovrum (nya delen)

Laminatgolv med heltäckningsmatta över och målad vägg. Garderober. Altandörr ut till baksidan.

Vardagsrum

Brädgolv, målad vägg samt målad träpanel. Kamin. Luft/luft-värmepump.

Hall/passage

Klinkergolv och målad vägg.

WC/duschrum

Grå plastmatta på golv och vitt samt grått kakel på vägg. WC-stol, handfat, spegel, dusch samt varmvattenberedare.

Kök

Laminatgolv och målad vägg. Äldre köksinredning men luckorna målades 2025, laminatbänkskiva samt rostfri bänkskiva vid diskho. Spis, kyl/frys, köksfläkt, bänkdiskmaskin samt tvättmaskin. (Nytt golv lades i köket i maj 2026 och skiljer sig från golvet på bilderna i annonsen).

Uteplatsbeskrivning

Trädgårds-/naturtomt. Stenlagd uteplats samt uteplats på trädäck.

Byggnadsår
1930
Renoveringar
2018
Utförda renoveringar
Nuvarande fastighetsägare har ägt fastigheten sedan 2024 och lämnade följande uppgifter:
- 2025: Installerades luft/ luft-värmepump (tillverkningsår 2013).
- Målades ytskikt i köket, luckor samt byttes blandare.
- Löpande underhåll av bostaden invändiga ytskikt.

Nedanstående uppgifter är hämtade från tidigare Anticimex besiktningsrapport utförd 2024-10-07.
- Huset byggdes till med nytt våtutrymme och kök 1979. Detta utfördes av tidigare ägare.
- 2011: Installerades en kamin. Detta utfördes i egen regi.